هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا (قسمت دوم)

کرمان داهوا > مقالات  > هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا (قسمت دوم)
شهر هوشمند داهوا

هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا (قسمت دوم)

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

در مقاله قبل به بررسی هوش مصنوعی و شهر هومشند داهوا پرداختیم. در آنجا با مفهوم AIoT آشنا شدیم و ظهور این فناوری در دنیای تکنولوژی را بررسی کردیم. همچنین دوربین های AIoT داهوا را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه با کرمان داهوا مجری پروژه های دوربین مداربسته در کرمان همراه باشید تا به بررسی شهر هوشمند داهوا  بپردازیم:

.

پیشرفت و گسترش استفاده در زمینه‌های مختلف شهر هوشمند داهوا

امروزه اغلب دوربین‌های تولید شده در کمپانی داهوا و کمپانی‌های مطرح دنیا، حاوی انواع حسگرها هستند که آن‌ها را قادر می‌سازد اطلاعات فوری به غیر از تصاویر و فیلم‌ها، مانند دما و رطوبت، به گیرنده‌ها گزارش کنند.

شاید برایتان سوال ایجاد شود که این اطلاعات چه ضرورتی برای ما خواهند داشت؟ در جواب باید اشاره کرد که این داده‌ها برای امنیت، حفاظت، و سلامت مکان‌هایی مانند موزه‌ها، داروخانه‌ها و امثال آن بسیار مهم هستند. چاره سازی‌های AIoT در این موارد، با تنظیم خودکار تجهیزات مربوطه مانند دستگاه تهویه هوا و دستگاه تنظیم رطوبت، به طور همزمان از این مکان‌ها و لوازم درون آن‌ها مراقبت می‌کند.

در شرایط پیچیده‌تری که برای سایر مکان‌ها مورد نیاز بوده و متغیرهای بیشتری در آن دخیل هستند، AIoT در داهوا، گرچه هنوز از جایگزین کردن وظایف بشر به طور کامل فاصله‌ی زیادی دارد، اما از لحاظ صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای کنترل شرایط، و استفاده‌ی مجدد از منابع به بهترین نحو ممکن، کمک بزرگی به بشر امروزی کرده است.

راه حل‌های هوشمندسازی شده‌ی مختلفی در یک شهر هوشمند (Smart City)، مانند ترافیک هوشمند، خانه‌ی هوشمند، خرده فروشی هوشمند و مانند آن در این راستا طراحی و قابل اجرا هستند. در واقع چنین شهری سازمان‌های مختلف و پیچیده شامل عناصر و بخش‌های بسیار، به کارآمدترین روش ممکن به هم متصل شده و یک واقعه‌ی غیر منتظره یا معمول را مدیریت خواهند کرد.

.

ورود داهوا به ترافیک هوشمند در تکنولوژی  شهر هوشمند داهوا

در سال ۲۰۱۸، فناوری داهوا با تجربه‌ی فراوان قبلی در زمینه‌ی تحقق شهر هوشمند، یک مفهوم جدید با عنوان “Dahua Heart City” را بر مبنای قائده‌ی ۱+۲+N architecture ارائه داد.

“۱” در این قائده، به بستر بزرگی اشاره دارد که تمام داده‌های حاصل از تجهیزات سطح شهر، در این بستر عظیم برای تجزیه و تحلیل هوشمند، ادغام می‌شوند. “۲” به معنای دو مرکز درگیر یعنی مرکز عملیات و مدیریت و مرکز امنیتی است. در ادامه به این موضوع اشاره می‌شود که براساس این معماری، فناوری Dahua می‌تواند برنامه‌ی “N” را برای توسعه‌ی شهر هوشمند ارائه دهد.

این سیستم‌ها در قسمت‌های مختلفی از این شهر مانند شهر امن، ترافیک هوشمند، بانکداری هوشمند، پارک صنعتی هوشمند و… به کار گرفته می‌شوند. اگر بخواهیم یک نمونه‌ی موثر از کاربرد این دوربین‌ها و تجهیزات را نام ببریم، به این مساله اشاره می‌کنیم که بسیاری از شهرهای جهان، از فضای ناکافی در پارکینگ‌ها و ایجاد ترافیک در خیابان‌های اطراف آن‌ها رنج می‌برند.

در چین حدود ۸۰ میلیون فضای پارکینگ وجود دارد. اما طبق گزارشات معمولا ۵۰ درصد از آن‌ها استفاده نشده یا خالی باقی می‌مانند، این در حالی است که ممکن است افراد زیادی جای پارک موردنیازشان را پیدا نکنند! اگر از طریق راه حل‌های ترافیک هوشمند AIoT (مانند دوربین‌های جدید داهوا) جلو برویم، اطلاعات فضاهای خالی در تمامی پارکینگ‌ها، در هر زمان جمع‌آوری شده و پس از تجزیه و تحلیل به اشتراک گذاشته می‌شوند.

در صورت استفاده از چنین سیستمی، تخمین زده می‌شود که نرخ جای پارک خالی حدود ۴۰ درصد کاهش یافته و فقط ۱۰ درصد از فضا خالی باقی می‌ماند. این مساله کمک بسیار بزرگی به کنترل ترافیک شهری در چین و سایر کشورها خواهد کرد.

راه حل‌های تکنولوژی Dahua، تاکنون در نقاط مختلفی از جهان مانند بندرگاه Yarmouth در انگلستان، متروی Recife در برزیل، جاده‌ی شهری Ulaanbaatar در مغولستان و… استفاده شده است. علاوه بر این‌ها، تکنولوژی AIoT داهوا مطمئنا در بخش خصوصی نیز به همین میزان قابل قبول و رضایت بخش است.

.

کمک بزرگ داهوا AIoT به کسب و کارها و خانه ها در شهر هوشمند داهوا

در خرده فروشی‌ها و کسب و کارهای این چنینی نیز، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا با همکاری هم به طور ویژه‌ای موثر عمل می‌کنند. برای مثال دوربین‌های مجهز به AIoT، به طور خودکار می‌توانند جریان عبور مشتری را از اشیای بی‌جان و پس زمینه تشخیص داده و ثبت کنند.

در نتیجه قادر خواهد بود مشتریان و مراجعین را شمارش کرده و بر اساس داده‌های حاصل از آن، زمان بندی فعالیت کارمندان و کارگران را تعیین کند. این اطلاعات شما را در تصمیمات تجاری موثر برای پیشرفت بیشتر یاری خواهد داد.

راهکارهای خانه‌ی هوشمند AIoT در این تجهیزات، سبب می‌شوند دوربین‌ها هنگام اتصال به سایر لوازم خانه، مانند تلفن و قفل، کارهایی بیشتر از نظارت و مراقبت انجام دهند. برای مثال کاربران می‌توانند از راه دور، و به سادگی از طریق تلفن همراه، به افراد دیگر اجازه بدهند که وارد خانه شان شوند! هم‌چنین فیلم‌هایی که از رویدادهای درون خانه‌ها ضبط می‌شوند، فقط در حفظ امنیت به کارگرفته نمی‌شود، بلکه برای اهداف سرگرم کننده و جانبی از جمله بررسی عملکرد مستقیم حیوانات خانگی شما نیز مفید است.

.

AIoT داهوا و امنیت سایبری

شروع عصر AIoT، توجه بی‌سابقه‌ای به امنیت شبکه و محافظت از حریم خصوصی با خود به همراه آورده است. در تاریخ ۲۰ مه ۲۰۱۸، آئین نامه‌ی حفاظت از داده‌های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) به طور رسمی برای تقویت و یکپارچه سازی حفاظت از داده‌ها برای تمام اعضای اتحادیه‌ی اروپا تصویب شد.

در راستای چنین قوانینی، کمپانی‌‌هایی هم چون Dahua Technology، Hisense و  Deutsche Telekom به طور جدی با شرکت‌هایی مانند TÜV Rheinland همکاری کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که محصولات و خدمات مرتبط با آن‌ها، مطابق با الزامات محافظت از حریم خصوصی (همانگونه که GDPR ذکر کرده)، خواهد بود.

تمامی امکانات و تکنولوژی های معرفی شده در دو مقاله اخیر توسط شرکت مگاصنعت بعنوان نماینده انحصاری برند دوربین مداربسته داهوا در استان کرمان و مجری پروژه های دوربین مداربسته در کرمان ارائه می گردد لذا تمامی همکاران محترم میتوانند علاوه بر دانلود لیست قیمت داهوا، از خدمات فنی مهندسی مگاصنعت بهره مند شوند.

صادق روحانی
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ثبت سفارش
close slider