هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا

کرمان داهوا > مقالات  > هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا
هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهو

هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

ایده‌ی شیرین و هیجان انگیز شهرهای هوشمند برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی مطرح شد. از آن زمان تا همین امروز، کشورهای زیادی در سراسر دنیا شروع به طراحی و توسعه‌ی پروژه‌های شهر هوشمند کرده‌اند. اما شهر هوشمندی که مورد انتظار بود، یک سیستم بسیار عظیم و پیچیده است که تحقق یک شبه‌ی آن غیر ممکن و نیازمند تلاش و تحقیقات گسترده‌ای خواهد بود. همچنین تفاوت در شرایط شهرهای گوناگون با هم، از منظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد و چیدمان فضایی خاص خود برخوردار هستند. این موضوع باعث شده الگوی موفقیت برای یک شهر، برای شهرهای دیگر قابل تکرار نباشد و به همین دلیل گفته می‌شود که ظرافت و پیچیدگی خاصی در اجرای این ایده باید در نظر گرفته شود. اما در میان این پیچیدگی‌ها، فناوری‌های پیشتاز در عرصه‌ی جهانی نیز وجود خواهند داشت که حضور پر رنگی در چندین سال اخیر در اجرای ایده‌ی شهر هوشمند و اینترنت اشیا داشته‌اند. یکی از برجسته‌ترین آن‌ها، تکنولوژی داهوا است که در سال ۲۰۱۸ توانست با تجربه‌ای بالغ بر صدها پروژه‌ی شهر هوشمند، مفهومی به نام “Dahua Heart City (Dohua HOC)” را ارائه دهد. در این مقاله به بررسی هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا می پردازیم.

.

داهوا چگونه آینده‌ای هوشمندتر را ممکن می‌کند؟

.

نقطه‌ی آغازین شهر هوشمند

قبل از اجرای قوانین و آئین نامه‌های مربوط به دسته‌بندی زباله‌ها در شانگهای در کشور چین، ساکنان این شهر هیچ تجربه‌ای در این مورد نداشتند و این باعث می‌شد که با استانداردهای پیچیده‌ای که در مورد طبقه‌بندی زباله‌ها وجود داشت، کاملا گیج شوند.برای حل کردن این مشکل، که برای ساکنان شانگهای یا مسافران و بازدیدکنندگان پیش می‌آمد، کمپانی‌ها شروع به ساخت سطل‌های زباله‌ی هوشمند کردند! این سطل‌ها به دوربین‌ها و سنسورهای ویژه‌ای مجهز بودند که باعث می‌شد به اندازه‌ی کافی برای تشخیص و تفکیک زباله‌ها از هم هوشمند باشند.

این تنها یک نگاه اجمالی به تغییرات مثبت زندگی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی بود، تفکیک هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا  (IoT) می‌تواند بیش از آنچه تصور می‌شد، زندگی‌ها را متحول کند!

شهر، ترافیک، خانه و مانند آن، هیچکدام، آن‌قدرها که فکر می‌کنیم، امن نیستند. با یک مثال این ادعا را ثابت می‌کنیم؛ فرض کنید یک مرد تحت تعقیب چهره‌ی خود را نشان دهد اما توسط افراد پیرامونش شناسایی نشود. در نتیجه هیچ زنگ خطری نواخته نشده و به هیچ پلیسی برای دستگیری هشدار داده نمی‌شود. اما در هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا دیگر این اتفاق نمی افتد

.

ظهور دنیای AIoT

دنیای فناوری‌های هوش مصنوعی، در سال‌های اخیر موضوع داغ و هیجان انگیزی در بین عموم مردم در کشورهای مختلف بوده است. ظهور اینترنت اشیا (IoT) در ادامه‌ی این راه، به چندین فناوری پیشرفته از جمله اینترنت ۵G، محاسبات ابری، داده‌های عظیم و هوش مصنوعی پیشرفته‌تر نیاز داشت که شاید مهم‌ترین آن‌ها همین هوش مصنوعی (AI) باشد.

تلفیق هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را با عبارت AIoT نیز مطرح می‌کنند، زیرا این هوشمند سازی، فقط مربوط به اتصال اشیا یا ماشین‌ها نیست، بلکه اتصال اشیا یا ماشین‌هایی است که به اندازه‌ی کافی هوشمند هستند که به تنهایی نیز بتوانند خود را به راه انداخته و عملی را انجام دهند. این موضوع با اتصال به اینترنت اشیا ممکن می‌شود و یکی از پرکاربردترین استفاده‌های آن در سیستم‌های امنیتی مانند هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا است.

راهکارهای امنیتی در حالت هوشمند، نه تنها باعث ذخیره‌ی نیروی انسان می‌شوند، بلکه قادر هستند از راه‌های مختلف و خلاقانه‌ای، افعال انسانی را بهتر از آدم‌ها انجام ‌دهند. به عنوان مثال، دوربین‌های امنیتی مانند دوربین‌های داهوا، هنگام اتصال به پایگاه داده، چشم‌های تیزتر و در واقع دید قویتری نسبت به ماموران امنیتی دارند. این دوربین‌ها لحظه به لحظه می‌توانند اعمال افراد را زیر نظر داشته، ضبط کنند و برای تشخیص بهتر آنها بر رویشان زوم کنند!

در صورتی که میخواهید از این تکنلوژی هوشمند استفاده کنید کافی است با مگاصنعت در تماس باشید. مگاصنعت بعنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های دوربین مداربسته در کرمان تمامی سرویس های هوش مصنوعی و شهر هوشمند داهوا را به هموطنان عزیز ارائه می دهد. جهت مشاوره میتوانید با ما در ارتباط باشید.

.

دوربین های AIoT در تکنولوژی داهوا

از طریق AIoT در دوربین‌های هوشمند، این امکان ایجاد شده که نه تنها آنچه که شخص رصد شده انجام می‌دهد را ضبط و ارسال کنند، بلکه فورا تشخیص بدهند که او چه کسی است. روزانه حجم بزرگی از اطلاعات بصری که توسط دوربین‌های باکیفیت جمع‌آوری شده، از طریق الگوریتم پیشرفته‌ی هوش مصنوعی به داده‌های ساخت یافته تبدیل، و به دیتابیس مورد نظر اضافه می‌شود.

راحتی و راندمان بالای استفاده از چنین تجهیزات هوشمندی، سبب محبوبیت آن‌ها بلافاصله پس از عرضه به بازار شده است. هم‌چنین می‌توان گفت که دوربین‌های تکنولوژی داهوا در فناوری AIoT، به دستگاه های دیگر مانند زنگ هشدار و کنترل دسترسی قابل اتصال بوده و بر همین اساس، در بکارگیری در یک سیستم امنیتی قادر هستند مطابق اطلاعات جمع‌آوری شده و تجزیه و تحلیل اطلاعات، زمینه‌ی انجام اقدامات لازم را فراهم آورند.

همکاران محترم میتوانند لیست قیمت محصولات داهوا را در وبسایت کرمان داهوا دانلود فرمایند.

صادق روحانی
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

ثبت سفارش
close slider